#1 2014-12-01 18:39:26

pola

Bobas

Zarejestrowany: 2013-11-19
Posty: 13

Franciszek Stefczyk

Franciszek Stefczyk urodził się w 1861 roku i zasłynął jako twórca spółdzielczego systemu bankowego. Z wykształcenia był historykiem. Przebywając w Westfalii zwrócił uwagę na powstające tam wiejskie kasy spółdzielcze. Po powrocie do kraju pracował jako nauczyciel szkoły rolniczej w Czernichowie koło Krakowa, gdzie założył w 1889 r. pierwszą na ziemiach polskich wiejską spółdzielnię oszczędnościowo-pożyczkową wg wzoru Raiffaisena podpatrzonego w Westfalii.  Niedługo potem założył
Związek Handlowy Kółek Rolniczych i Biuro Patronatu dla Spółek Oszczędności i Pożyczek przy Wydziale Krajowym we Lwowie.
Po odzyskaniu niepodległości był posłem na Sejm i jednym z przywódców polskiego Komitetu bezpieczeństwa i ochrony dobra publicznego odpowiedzialnym za resort skarbu.
Tak tworzyła się spółdzielczość bankowa.
Dziś kasy Stefczyka przypominają tamte instytucje jedynie z nazwy, Wyłączone spod obostrzeń obowiązujących banki bliżej im do firm udzielających chwilówek, z tą różnicą, że ich klientami są głównie VIP-y jednej partii. Nic dziwnego, że bankrutują, mimo że nie pełnią żadnej funkcji społecznej, w przeciwieństwie do kas stworzonych przez Stefczyka. Pustkę na rynku wypełniają niektóre instytucje finansowe typu http://www.okmoney.pl/ , które wychodząc na przeciw oczekiwaniom swoich klientów, w okresie Świąt i teraz gdy dzieci idą do szkoły, przeprowadzają akcję udzielania darmowych pożyczek, bez oprocentowania. Pomyśleć że dla prawdziwie pro społecznej działalności nie potrzeba polityków i całego tego szumu jakim się posługują.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
król lew 4 zwiastun puby i kluby mysłowice przy ospe rybiej mozna podac sol najlepsza piosenka jeya seana cytaty bollywood