Ogólnotematyczne forum patriotów... :)
|
Moderator
Czy potrafisz okre¶liæ w jaki sposób najlepiej przyswajasz wiedzê i umiejêtno¶ci?
WZROKOWIEC
Wzrokowca charakteryzuje du¿a ilo¶æ ruchów mimicznych wokó³ oczu (mru¿enie oczu, mruganie, podnoszenie brwi to wska¼niki neurologiczne) oraz – symptomy zewnêtrzne – wysoki g³os, widzenie przedmiotów w planie ogólnym, du¿a wyobra¼nia. Najmocniejsz± stron± wzrokowców jest czytanie.
Wzrokowcy lubi± siê ubieraæ dobrze dopasowuj±c kolory. Kiedy id± do sklepu, musz± koniecznie przymierzyæ ubranie i zobaczyæ, jak w nim wygl±daj±. Czy im siê dany strój podoba i czy dobrze siê w nim prezentuj±. Nie musi to byæ strój wygodny, lecz ³adny.
To samo dotyczy wystroju mieszkania, biura, samochodu itd. Wa¿ne jest kryterium wygl±du. Zwykle mówi± szybko i wyobra¿aj± sobie to, o czym mówi±, tak jakby mówili obrazami. Niejako widz± ka¿de wypowiadane s³owo. Kiedy opisuj± samochód, to widz± jego kolor, kszta³t i wnêtrze, a nawet siebie w nim. £atwo zapamiêtuj± drogê, któr± wcze¶niej przeszli i kiedy j± odtwarzaj± mówi±, co po kolei widz±.
Ucz± siê pamiêtaj±c, gdzie co by³o napisane na stronie, niejako widz± zapamiêtywany tekst… i w ten sposób odtwarzaj± go. Kiedy mówi±, du¿o s³ów dotyczy obrazów, kolorów, widzenia itp. U¿ywaj± na przyk³ad takich okre¶leñ: “widzê co masz na my¶li”, “nie mam cienia w±tpliwo¶ci”, “to rzuca ¶wiat³o na t± sprawê” itd.
S£UCHOWIEC
S³uchowiec to gadu³a, ma sk³onno¶æ do monopolizowania rozmowy, dyskutowanie jest jego mocn± stron±, ma dobrze wywa¿ony ton, tembr i tempo g³osu. Cz³owiek taki dobrze czyta – nawet nowe s³owa. Uwaga – s³uchowiec lepiej mówi ni¿ pisze oraz? mówi, kiedy pisze! Wska¼niki neurologiczne to du¿a ilo¶æ ruchów mimicznych wokó³ ust (czêste “hm”, lub “aha”) oraz rytmiczne ruchy g³owy, potakiwania. S³uchowcy zwykle nie patrz± na Ciebie, kiedy do Ciebie mówi±, tylko przysun± siê i nastawi± ucho, aby Ciê lepiej s³yszeæ. Sami mówi± wolno i zwracaj± uwagê na to, jak mówi±. Niejako s³uchaj± sami siebie i lubi± ró¿ne, ciekawie brzmi±ce s³owa. Potrafi± je powtórzyæ kilka razy, ws³uchuj±c siê w nie.
Czêsto maj± bardzo mi³y g³os, mówi± rytmicznie lub w sposób charakterystyczny akcentuj± wyrazy. Pamiêtaj±, co i jak by³o mówione przez poszczególne osoby, jakby to nagrywali na swój wewnêtrzny magnetofon. Dlatego pamiêtaj± d³ugo i potrafi± powtórzyæ dok³adnie, co kto¶ kiedy¶ powiedzia³. Najchêtniej ucz± siê s³uchaj±c na przyk³ad wyk³adu lub jak czytaj± na g³os. Potrafi± wiêc dokonywaæ du¿o bardziej szczegó³owych rozró¿nieñ w zakresie d¼wiêków, ni¿ obrazów (wzrokowcy), czy uczuæ (kinestetycy).
Osobom ukierunkowanym s³uchowo czêsto przeszkadzaj± d¼wiêki p³yn±ce z otoczenia, szmer w sali czy muzyka w tle. S± wra¿liwsi od innych pod tym wzglêdem. Kiedy co¶ kupuj± podaj± kryteria: np.: poproszê czerwon± bluzkê z d³ugim rêkawem, z bawe³ny, rozmiar 42. Kiedy otrzymana bluzka jest zgodna z ich oczekiwaniami po prostu j± kupuj±. Nie musz± siê w niej ogl±daæ, ani jej dotykaæ.
KINESTETYK
Kinestetyk rzuca siê w oczy nawet “niewzrokowcom”, poniewa¿ charakteryzuje go nadmierna gestykulacja i du¿a ruchliwo¶æ ca³ego cia³a. Kinestetyk posiada siln± intuicjê, ma silny glos; jest lakoniczny, pamiêta to, czego do¶wiadczy³. Na s³owa reaguje spontanicznie, ca³ym cia³em i uczuciem. Kinestetycy ceni± sobie wygodê, komfort, przestrzeñ i lubi± byæ w bliskim kontakcie z lud¼mi, na przyk³ad z osob±, z któr± rozmawiaj±. Lubi± na powitanie siê przywitaæ (dotkn±æ d³oni, poklepaæ Ciê po ramieniu lub wrêcz siê obj±æ Ciê ramieniem). Lubi± byæ w bliskim kontakcie fizycznym. Mówi± u¿ywaj±c jêzyka emocji, czêsto egzaltuj±c siê s³owami.
Ich potrzeba wygody demonstruje siê wszêdzie. Wygodne buty, miêkka, koszula, niezbyt ciasna w ko³nierzyku, spodnie niezbyt obcis³e, przyjemne w dotyku, miêkka, delikatna po¶ciel… Wa¿ne aby nic nie uwiera³o, bo zaczynaj± wy³±cznie o tym my¶leæ. Maj± bardzo wyczulony zmys³ dotyku, smaku i wêchu. Czuj± to, czego wzrokowiec nigdy by nie wyczu³: np. ¶mietanê, która stoi drugi dzieñ w lodówce.
Ci±gle co¶ trzymaj± w rêku, np. na przyjêciu roluj± w palcach kawa³ek obrusu albo serwetkê. Kiedy kupuj± co¶ do ubrania to musz± to najpierw dotkn±æ, a czêsto równie¿ pow±chaæ. Je¿eli nie zaakceptuj± dotykiem tkaniny, na pewno nie kupi± chocia¿ bêdzie to bardzo dobry gatunek materia³u. W ich jêzyku spotkamy s³owa zwi±zane z kontaktem i emocjami, smakami, zapachami (np. czujê tê sprawê, wej¶æ w kontakt, ¶mierdz±ca robota, smak ¿ycia…)
¬ród³o: KochamAngielski.pl
Offline
Moderator
Ja jestem kompilacj± wzrokowca i kinestetyka.
Offline
Moderator
Jestem s³uchowcem jak choroba
Offline
KAZNODZIEJA
ja wzrokowcem
Offline
Moderator
zdecydowanie kinestetyk
Offline