#1 2010-05-12 21:29:32

 aneczkaaa_89

Bobas

8467798
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2010-04-12
Posty: 66

Sprawdź swój gen w aptece

Już pojutrze Amerykanie będą mogli kupić w aptekach testy genetyczne, by sprawdzić, czy grozi im choroba Alzheimera, czy mają skłonność do tycia albo jakie mają szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Tylko czy to etyczne? Czy bezpieczne?

esty zwane Insight (Wgląd), w cenie od 20 do 30 dolarów (za sam zestaw do badań), chce od piątku wprowadzić do 6 tys. aptek sieci Walgreens w USA firma Pathway Genomics z San Diego. Chętni mają napluć do próbki i odesłać ją firmie do przebadania. Po tygodniu będzie można sprawdzić wyniki testu w internecie (Pathway zapewnia, że strona będzie całkowicie bezpieczna).

W podstawowym teście za 79 dolarów firma sprawdzi, jak organizm klienta reaguje na dziesięć substancji - w tym kofeinę czy standardowe leki na raka lub obniżające poziom cholesterolu. Za 179 dowiemy się, czy mamy genetyczne skłonności (przekazywane ewentualnemu potomstwu) do chorób serca, białaczki lub innych typów raka. Za 249 dolarów można otrzymać pełen zestaw tych wszystkich testów, a także np. odpowiedź na pytanie, czy rzeczywiście wśród przodków ma się Indianina lub Chińczyka.

Jak zaznacza "Washington Post", który wczoraj opisał Insight, wielu specjalistów obawia się, że test "otworzy puszkę Pandory: nieporozumienia, łamanie prywatności, dyskryminację genetyczną". Jak twierdzą niektórzy eksperci, testy mogą dać ludziom fałszywe wrażenie bezpieczeństwa albo odwrotnie - zagrożenia, w sytuacji gdy ryzyko rozwoju choroby jest minimalne. Test na raka piersi będzie obejmował tylko kilka mutacji genetycznych, możliwe więc jest, że mimo stwierdzenia przez Insight braku skłonności do raka tak naprawdę te skłonności będą. Z drugiej strony stwierdzenie ryzyka może doprowadzić wiele osób do kolejnych kosztownych testów czy niepotrzebnej terapii


To jeden z artykułów, (a raczej jego czesc), ktoy ukazał sie w Gazeie Wyborczej
co wy na to ?


" nie ma niemożliwych rzeczy jest tylko brak ambicji ! "

Offline

 

#2 2010-05-12 23:51:32

 Janek

Maturzysta

Zarejestrowany: 2010-02-05
Posty: 1463

Re: Sprawdź swój gen w aptece

Dobre to
Juz teraz pewien instytut w USA bada ludzkie DNA,mozna w ten sposob np. stwierdzic z jakiej grupy ludzi sie pochodzi - w sensie czasow bardzo dawnych,kiedy dopiero tworzyla sie pierwotna ludnosc Europy,pojedyncze plemiona itp.

A skoro tak,to badanie w kierunku chorob czy sklonnosci genetycznych nie jest niczym zlym,bo sluzy ludziom.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Gg lioguj jak ustawic gaznik 2t www.fifa-jaslo.pun.pl gupiki same samice cytaty z pisma swietego o szczesciu